בלוג מאמרים

פרעושים, קרציות ואורחים נוספים

חיות המחמד של חיות המחמד שלנו

הינה הוא מגיע, האביב היפה שלנו, מלא פריחה ולבלוב, שמש וטיולים וכל כך הרבה דברים יפים ושמחים ו… גם פרעושים..קרציות…יתושים וזבובים… 

כל מי שמגדל חיית מחמד בוודאי כבר נפגש בצורה כזאת או אחרת, עם לפחות אחד מהטפילים האלה, ובוודאי מעוניין לדעת מי הם? מה הם רוצים מאיתנו? ואיך נפטרים מהם?

איך מתמודדים עם כל הטוב הזה שהאביב מביא איתו?

כמו בכל מלחמה, השלב הראשון הוא להכיר את האויב! יש הרבה סוגים של טפילים אשר מאמללים את החברים הפרוותיים שלנו. הפעם נתמקד בשלושת הפושעים הבולטים ביותר: פרעושים, קרציות ותולעים.

פרעושים:

מי הם? קטנים, מהירים, קופצים ממש ממש גבוה ורחוק וצבעם הוא חום כהה. הם פעילים בעיקר בעונות החמות ובאזורים לחים (באילת למשל אין בעיית פרעושים), למרות שבאקלים הארצישראלי, באזורים מסוימים, הפרעושים עלולים להיות פעילים במהלך כל השנה.

איך מזהים שיש פרעושים? הסימן הראשון הוא כמובן גירוד ונשיכה עצמית של חיית המחמד שלכם, בנסיון להקלה על הגירוד. בנוסף ניתן לראות בפרווה משהו שנראה כמו "פרג", כדוריות קטנות ושחורות; חלקנו טועים לחשוב שאלו הביצים של הפרעושים, אבל אלו לא ביצים, אלא הצואה של הפרעושים. 

גירוד ונשיכה עצמית עלולים ליצור פצעים כואבים

מדוע חשוב לטפל בבעיה? הגירוד והנשיכה העצמית עלולים ליצור פצעים כואבים שעלולים להזדהם. במידה ויש "מכת פרעושים", יונקים קטנים (גורים) עלולים להגיע למצב של אנמיה ובמקרים חמורים אפילו מוות. בנוסף, הפרעושים עלולים להעביר מחלות וזיהומים בין בעלי חיים שונים.  במידה ולא נדביר את הפרעושים ולא נספק הגנה לחיית המחמד, אנחנו בעצם הופכים את חיית המחמד ל"בופה פתוח" עבור הפרעושים.

קרציות:

מי הם? כשמן כן הן, אלה טפילים מוצצי דם אשר הפונדקאי הטבעי שלהן הוא הכלב וקרובי משפחתו (זאבים, שועלים, תנים וכו') אולם לעיתים הקרציות "מתבלבלות" ונצמדות גם לחיות אחרות כמו חתולים, מכרסמים ואפילו בני אדם.

 איך מזהים שיש קרציות? הקרציות נצמדות למקום אחד על חיית המחמד ולא זזות עד שהן "אכלו" כמות מספקת (מצצו מספיק דם). בשלב הראשון הקרצית (נקבת הקרציה) היא בגודל מאוד קטן ומאוד קשה לאתר אותה, במיוחד על בעלי חיים עם פרווה ארוכה או כפולה (כמו כלב האסקי למשל). הקרצית יכולה למצוץ דם בכמות של עד פי 600 ממשקלה המקורי! בשלב זה, כאשר תתנפח ותגדל, כמובן שקל יותר לאתר אותה על חיית המחמד.

מדוע חשוב לטפל בבעיה? ראשית, קרציות הן גורם משמעותי בהעברת מחלות בין בני אדם ובעלי חיים. מעבר לכך, כלב או חתול שנפלו קורבן לקרציות ולא מטופלים עלולים להגיע למצב של אנמיה קשה וכמובן הם נמצאים בסיכון מאוד גבוה להידבקות במחלות קשות כדוגמת קדחת הקרציות (מחלה קטלנית גם לבני אדם).

תולעים:

מי הם? זהו טפיל פנימי המתמקם במעיים של הפונדקאי וגורם לפגיעה באיברים הפנימיים, התולעים נצמדות לדפנות המעי, הן ניזונות מדמו של הפונדקאי ו"גונבות" ממנו את יסודות המזון.

כיצד נבחין שחיית המחמד נגועה  בתולעים? את התולעים ניתן לזהות בצורה ויזואלית בצואה של חיית המחמד. בשלב הראשוני הן נראות כמו גרגרי אורז לבן בתוך הצואה ובהמשך הן גדלות ומתארכות, בשלב זה ניתן לראות את התזוזה שלהן. בנוסף, ניתן לזהות התנהגות אופיינית לבעיית התולעים ע"י גרירת הישבן על הריצפה, והתעסקות וליקוק אינטנסיבי באזור הישבן ובסיס הזנב. בשלב מתקדם יותר נבחין בירידה במשקל של חיית המחמד ללא שינוי בתיאבון או אפילו תיאבון מוגבר.

מדוע חשוב לטפל  בבעיה? התולעים גורמות לשלשולים והקאות, נפיחות וכאבים בבטן, רזון, אנמיה, פגיעה במערכת החיסונית ואף חסימת מעיים. בעל חיים לא מטופל עלול להגיע למצב של "אנורקסיה" וקריסת מערכות, מצב שעלול להסתיים במוות. 

ועכשיו נחשוף לכם סוד קטן – שניים מתוך שלושת הטפילים הנ"ל הם חברים ממש ממש טובים אחד של השני! הפרעושים והתולעים הם BFF והם כמעט תמיד יופיעו ביחד כיאה לחברים טובים.

החברים הכי טובים!

אם אתם תוהים מה זה אומר, זה אומר שבמלחמה נגדם יש שתי חזיתות ועלינו להילחם בשתיהן בו זמנית על מנת לנצח! הפרעושים ניזונים מתולעים ולכן רוב הפרעושים נושאים בתוכם תולעים… כאשר חיית המחמד מלקקת ונושכת את עצמה היא בולעת חלק מהפרעושים ובכך נדבקת גם בתולעים.

אז איך מונעים? איך מטפלים? איך מנצחים את המלחמה הזאת?? 

אחרי שהרסנו לכם את התאבון לחודש הקרוב, בואו נדבר על איך להרחיק את האורחים הבלתי רצויים האלה מחיות המחמד שלנו ומאיתנו. 

השיטה הכי טובה והכי מוצלחת היא קודם כל מניעה! הרבה יותר פשוט וקל למנוע פרעושים וקרציות מאשר להיפטר מהם אחרי שהם כבר מופיעים. קיים בשוק מגוון מאוד רחב של מוצרי הדברה: אמפולות, תרסיסים, קולרים, אבקות ומוצרי הדברה סביבתיים. אנחנו בהכל לכלב ולחתול נעזור לכם להתאים את המוצר הנכון ביותר עבורכם. על מנת להקל על המשימה, הכנו עבורכם רשימה מסודרת עם כל השלבים.

 1. מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע ולהתאים את מוצרי הדברה לחיית המחמד (אנשי הצוות של הכל לכלב ולחתול עוברים הדרכות מיוחדות בנושא וערוכים לעזור לכם במשימה!).
 2. אל תחכו להופעת הפרעושים. התחילו בטיפול מונע בעזרת מוצרי הדברה מבעוד מועד.
 3. בדירות קרקע, דירות עם חצר, דירות הנמצאות בקרבת רפתות ולולים
  לא לפספס טיפול!

  (היוש קיבוצים ומושבים), רצוי לבצע הדברה סביבתית. אם מדובר על שטח גדול, כדאי להיעזר במדביר מקצועי.

 4. הקפידו על זמני הטיפול במוצר ההדברה הנבחר (לדוגמא, את רוב האמפולות צריך ליישם פעם בארבעה שבועות).
 5. לאחר טיול עם הכלב רצוי לעבור עם מסרק על הפרווה ולוודא שאף אורח לא רצוי לא תפס עליו "טרמפ". מכיוון שחתולים הם "סוכנים חופשיים", כדאי להעביר עליהם מסרק מתי שמזדמן ומתי שהם מסכימים…

 

"שיט פספסתי!!"

התעוררתם יום בהיר אחד וגיליתם שהבית שלכם והכלב\חתול הפכו לבית מלון "הכל כלול" לכל הפרעושים והקרציות של השכונה? הרשימה הזאת היא עבורכם:

 1. בצעו מייד טיפול לחיית המחמד נגד פרעושים קרציות ותולעים (זוכרים? פרעושים ותולעים מגיעים ביחד!). טיפול נגד תולעים מגיע בדרך כלל בצורת כדור וניתן לקנות אותו בכל מרפאה וטרינרית. חשוב ביותר לבצע את הטיפול נגד הפרעושים והתולעים בו זמנית אחרת אי אפשר להיפטר מהם!
 2. נקו בצורה יסודית את סביבת הבית, כבסו במינימום 40 מעלות כל מוצר שבעל החיים בא עימו במגע (מיטות, סדינים שמיכות…) שאבו את הספות, שטיחים ומקומות מרבץ בצורה יסודית וכן גם פינות וחריצים ברצפה, מסילות של דלתות הזזה וכו' (במקומות האלה הפרעושים והקרציות אוהבים להטיל ביצים).
 3. רססו בחומר הדברה ייעודי את מקומות המרבץ של הכלב\חתול (מיטה, מלונה).
 4. נקו חצרות משיחים ועשבים (המקומות האהובים על קרציות) ולאחר מכן רססו בחומר הדברה מתאים.
 5. אם כל זה לא עדיין לא עבד, ארזו את הדברים החיוניים ביותר מהבית, תתקשרו להורים להודיע שאתם חוזרים אליהם הביתה לתקופת זמן בלתי מוגבלת ותשרפו את הבית הנוכחי.
 6. נציין שסעיף 5 היה בצחוק למקרה שמרוב פאניקה וחרדה למראה הפרעושים והקרציות איבדתם את חוש ההומור.
 7. יישום נכון של הרשימה אמור לפתור אתכם מבעיית הטפילים, אך לעיתים המפגע הוא קיצוני ויש צורך להיעזר באנשי הדברה מקצועיים אשר עובדים עם חומרים מיוחדים שלא ניתן לקנות בחנויות.
נהנים מאביב נטול טפילים!

אנחנו בהכל לכלב ולחתול נרתמים למשימה על מנת להבטיח לכולנו אביב וקיץ מהנים, כיפים, מלאים בטיולים וכשכושים ונטולים מטפילים! הצוות שלנו מיומן בלוחמה הדברתית, ערוך לכל תרחיש ואנחנו לא מהססים להפעיל את המבצעים הכי טובים שלנו על מנת לנצח את המלחמה הזאת ביחד!

*המאמר הוא בגדר המלצה בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ מקצועי.

שתף מאמר זה ב-

אולי יעניין אותך גם: