בלוג מאמרים

חתול VS ספה

או

"איך לגרום לחתול להפסיק לשרוט את הספה שהוצאתי עליה מלא כסף, ולגרום לו לשרוט את מתקן הגירוד שהוצאתי עליו מלא כסף?!"

סיפור האהבה בין חתולים וספות הוא סיפור מאוד מתסכל עבור רוב בעלי החתולים. למה החתול שורט את הספה? יכול להיות שהוא פשוט שונא אותי? או שאולי הוא שונא את הספה? והאם אפשר לגרום לו להפסיק?

נתחיל בחדשות הטובות, כן אפשר לגרום לו להפסיק! החדשות הפחות טובות הן: אין פתרון קסם וזה לוקח קצת זמן. בשביל להצליח במשימה קודם כל רצוי להבין למה החתול שורט את הספה או רהיטים אחרים. החתול משתמש בפעולת הגירוד על מנת למתוח את גופו, להוריד שכבות מתות מהציפורניים ועל מנת לסמן טריטוריה.

החתולים מזיעים מכפות הרגליים ומשאירים את הריח האינדיבידואלי שלהם באזורים שהם רוצים לסמן. החתול לרוב ירצה לסמן את האזורים בהם יש ריח חזק של שאר דיירי הבית (אנשים וחיות אחרות) ולכן הם בדרך כלל יגרדו ספות היכן שרוב בני הבית יושבים. כאשר החתול מסמן את הספה הוא בעצם אומר "זה המקום שלי וזה שייך לי".

על מנת לפתור את הבעיה צריך לפעול בשני מישורים במקביל, מצד אחד להרחיק את החתול מהספה, ומצד שני לספק לחתול אלטרנטיבה טובה.

ישנן מספר שיטות להרחיק את החתול מהספה, בשוק קיימים תכשירי הרחקה לחתולים ולכלבים, התכשירים לא רעילים והם בעלי ריחות אשר דוחים כלבים וחתולים. התכשירים נועדו להרחיק את חיית המחמד מאזורים לא רצויים (כמו הספה). בצד החיובי, השימוש במרחיקים הוא מאוד פשוט ואינו גוזל זמן. בצד השלילי, התכשירים אינם מבטיחים 100% הצלחה, הם עלולים לפגוע בבד של הספה, ולעיתים הריח שלהם לא נעים גם לנו, ולא רק לחתול.

מניסיון אישי, יש שתי שיטות מאוד יעילות לשמור על הספה מפני האיום החתולי. הן דורשות מעט מאמץ והשקעה וכדאי ליישם את שתיהן במקביל. אתם צריכים להצטייד בשני מוצרים פשוטים: נייר דבק ובקבוק ריסוס (שפריצר). את בקבוק הריסוס ממלאים במים (אויב מספר אחת של כל חתול!) וכל פעם שהחתול מתקרב לספה ושולף ציפורניים אתם שולפים את בקבוק הריסוס ומשפריצים על החתול. התזמון מאוד חשוב, צריך לתפוס אותו "על חם" על מנת שהוא יבין את הקשר הישיר בין גירוד הספה לבין המים. אין טעם לשפריץ על החתול אחרי שהוא מסיים לגרד את הספה.

ומה קורה כשאני לא בבית? או אם יש לי חתול מיוחד שמים לא מזיזים לו?

נייר דבק! לא, לא מדביקים את החתול בתור עונש לעמוד הגירוד שלו כשאתם יוצאים מהבית. מדביקים את הספה! את נייר הדבק צריך להדביק עם החלק הדביק כלפי חוץ על האזורים בספה שהחתול מגרד. הפעם כאשר החתול ישלוף את הציפורניים על הספה, הספה תחזיר לו! נייר הדבק נדבק לכפות שלו, התחושה שלו לא נעימה, הוא חוסם את הגישה למקום הגירוד, והחתול מאבד את העניין בלגרד את אותו המקום. יש צורך לחזור על הפעולה הזאת כל פעם שהחתול מוריד את נייר הדבק מהספה עד שהוא יפסיק לגרד אותה.

בזמן שאנחנו מנהלים מלחמת חומרה לצורך הרחקת החתול מהספה, במקביל עלינו לספק לו אלטרנטיבה ראויה לספה האהובה שלו. צריך לדאוג למתקן גירוד שיספק את הצורך החתולי שלו להתמתח ולהשיל ציפורניים. מתקן הגירוד צריך להיות גבוה, רחב, ויציב בשביל לספק את ההתמתחות האידיאלית. אם מתקן הגירוד "בורח" כל פעם שהחתול מגרד אותו, אז המתקן אינו מספק את צורכי החתול ובמהרה החתול יתחיל לפזול שוב לעבר הספה. וכמובן, אסור לשכוח את האהבה השנייה של החתולים, קרטון! חתולים מתים על קרטון גירוד. תכסיס נוסף שיכול לעזור להצית את הניצוצות בין החתול ומתקן הגירוד, זה תרסיס קטניפ (נפית החתול). 

כמובן שכל מקרה לגופו. צריך לקחת בחשבון את כל המשתנים בסביבה של החתול ועל סמך זה להחליט על השיטה המתאימה ביותר לכם ולחתול שלכם.

*המאמר הוא בגדר המלצה בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ מקצועי.

שתף מאמר זה ב-

אולי יעניין אותך גם: