בלוג מאמרים

מצאתי גור חתולים

גור חתולים יונק מבקבוק
יצאתם לסיבוב ופתאום שמעתם יללות חלושות של זעקה לעזרה, התקרבתם לחפש את מקור היללות וראיתם גור חתולים. מה עושים עכשיו? איך לדעת האם גור החתולים מיותם ויונק? ואיך לטפל בגור?

הינה שוב אנחנו בשיא של עונת ההמלטות (עונת ההמלטות מתחילה במרץ ונמשכת עד אוקטובר). הריון של חתולה נמשך חודשיים ובתקופת הייחום החתולה יכולה להמליט מספר פעמים ובכל המלטה ייוולדו 3-8 גורים. לפי חישובים שנעשו, מוערך כי חתולה אחת בפרק זמן של שנתיים תעמיד כ-160 צאצאים! (כולל המלטות של הצאצאים שלה). על פי הערכת משרד החקלאות, בישראל יש כמילון חתולי רחוב. לאור הנתון הזה, אין זה מן הנמנע שבשלב כלשהו תתקלו בגור חתולים מיותם שיזדקק לעזרתכם.

לכן, הכנו עבורכם מדריך מקוצר של "עשה ואל תעשה" למקרה שנתקלתם בגור חתולים

אל תעשה:
 • לא לגעת!

 שמעתם יללות? מצאתם את הגור? חכו! אולי האמא בסביבה. חתולים מסתמכים על חוש הריח על מנת לזהות את הצאצאים שלהם ואת המקום בו הם השאירו אותם. מגע בגור חתולים משבש את הריח של הגור והאמא מפסיקה לזהות אותו ומפסיקה לטפל בו! 

 • לא להעביר את הגור

גם אם תצליחו (ואנחנו מבטיחים לכם שלא), לגעת בגור בצורה שלא תשבש את הריח שלו, האמא לא תדע למצוא אותו במיקום החדש.

 • לא לתת חלב

זאת טעות נפוצה ומסוכנת לתת לגור חתולים חלב פרה. חתולים אינם מעכלים טוב חלב פרה והוא עלול לגרום להם לשלשולים והקאות. במקרים יותר קשים צריכת חלב תוביל לדלקת חמורה במעיים.

עשה:
 • לתצפת

אם הגור נראה נקי, פרוותי, שמנמן ומוסתר היטב, כנראה שהאמא נמצאת בסביבה. רצוי להשאר באיזור למשך כמה שעות על מנת לוודא שהאמא בסביבה.

 

 • ראיתם את האמא?

מעולה! אין כמו טיפול מסור של אמא. אם בא לכם להשתתף בנטל אתם יכולים לדאוג לה למים ואוכל. אבל לא להתקרב! חתולות מגוננות על הגורים שלהן והן ייתקפו כל מי שיתקרב!

 

 • הגורים גדולים?

עקבתם אחרי האמא והגורים ונראה שהגורים מספיק גדולים ולא זקוקים לטיפול של האמא? הדבר הכי מוסרי לעשות זה לתפוס את האמא ולדאוג לעקר אותה. כשהגורים יגיעו לגיל המתאים (סביב החצי שנה), לדאוג לעקר/לסרס גם אותם.

 

מה לעשות במידה והגור נטוש

החלטתם להירתם למשימת ההצלה, איך לעשות את זה נכון? קודם כל צריך להבין בן כמה הגור.

 • האם מחובר חבל טבור/שיליה? הגור בן יום עד שלושה ימים
 • העיניים סגורות? הגור בן פחות משבועיים
 • איך נראות האוזניים שלו? מרגע ההמלטה ועד גיל שבוע האוזניים מקופלות לאחור ו"דבוקות" לראש. עד גיל שלושה שבועות האוזניים מקופלות לקדימה (נראה כמו אוזניים של חתולי מגזע סקוטיש פולד). החל מגיל שלושה שבועות/חודש האוזניים מתיישרות לחלוטין.
 • שיניים – בקיעת שיניים מתחילה סביב גיל שבועיים עד חודש. כל השיניים בקעו? הגור בערך בן חודשיים.

 

גור עד גיל חודשיים מצריך טיפול והשגחה. כמה שהגור יותר צעיר – ככה הטיפול הוא יותר אינטנסיבי.

שלבים בסיסיים לטיפול בגור חתולים

 • חום

גורים לא יכולים לווסת חום גוף והם חייבים חימום. ניתן להשתמש בבקבוקי/כריות חימום אבל לשים לב לא להביא את הגור במגע ישיר עם כרית החימום! עטפו את כרית החימום בשמיכה והניחו את הגור ליד.

 

 • צרכים (פיפי וקקי)

עד גיל 3 שבועות גורים לא יכולים לעשות צרכים לבד. בטבע האמא יוצרת גירוי באיזור הבטן והסוגרים על ידי ליקוק וככה הגורים מצליחים לעשות צרכים. בהעדר האמא, אנחנו צריכים לספק את השירות הזה. ניתן לעשות זאת בעזרת מטליות או צמר גפן ספוגים במים חמימים. צריך לחזור על הפעולה כל פעם שמאכילים את הגור.

 

 • האכלה

עד גיל 3-4 שבועות הגור צריך לינוק מבקבוק. חשוב לספק לגור פורמולה מיוחדת לחתולים! במידה ואין פורמולה זמינה ניתן להכין מתכון SOS ביתי  (קישור למתכון בסוף המאמר). עד גיל שבוע ההאכלה צריכה להתבצע כל שעתיים בערך גם בלילה. ככל שהגור גדל, הזמן בין ההאכלות מתארך. בגיל 3 שבועות אפשר לנסות להתחיל לתת לגור מזון רטוב.

 

טיפול בגור חתולים יונק הוא מאוד קשה ואינטנסיבי והאמת הכואבת היא, שלפעמים למרות כל המאמצים, הרבה גורים לא מצליחים לשרוד ללא האמא. כמה שהם יותר צעירים, ככה סיכויי ההישרדות שלהם קטנים יותר.

אז אם מצאתם גור חתולים שזקוק לעזרתכם, הצוות שלנו מיומן לתת לכם הסברים והמלצות לגבי הטיפול והמוצרים הדרושים. טיפול נכון יגדיל את סיכויי ההישרדות של הגור, ואחנו כאן על מנת לעזור!

מתכונים ביתיים להכנת מזון לגור יונק ניתן למצוא בפוסט של קבוצת "חתולים ונהנים" בפייסבוק. 

*המאמר הוא בגדר המלצה בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ מקצועי.
 

שתף מאמר זה ב-

אולי יעניין אותך גם: