טיפול באמצעות בעלי חיים

עד לא מזמן, כאשר ילדים היו זקוקים לטיפול רגשי, הם היו נשלחים לפסיכולוג. כיום, לא כך דבר, שכן בחלק מהמקרים, תרפיה באמצעות בעלי חיים, עשויה לעזור משמעותית ולהוות אלטרנטיבה מצוינת לטיפול הפסיכולוגי.

למעשה, הטיפול הרגשי מתחיל בכך שהילד הולך עם המטפל לפינת החי ובה הוא לומד לטפל בבעלי החיים. הטיפול כולל ניקוי של הכלובים, האכלה וליטוף. בזכות כל הפעולות הללו, הילד יכול לספר למטפל על הקשיים עימם הוא מתמודד. הטיפול מעניק לילד חיזוק לדימוי העצמי שלו וכמו כן משפר ומעלה את יכולתו בלקיחת אחריות.

הטיפול משתנה וכל ילד מגיב לו בצורה שונה. ההעדפה היא לקחת את הילד אל בעלי החיים ולתת לו לבחור באיזה מהם הוא רוצה לטפל. הייחודיות שטמונה בטיפול היא בכך שנוצר קשר מהיר ללא תנאים בין הילד לבעל החיים. את הטיפול ניתן להתחיל החל מגיל 3 ויש לבדוק שאכן יש כימיה בין הילד לבעל החיים ושהמטפל אכן מוכשר, בעל ידע והסמכה בפסיכולוגיה, תרפיה ובהכרת בעלי חיים.

אופציה נוספת – רכיבה על סוסים

הרכיבה יכולה להתאים לכל ילד, גם אם הוא סובל מנכות או לקות כלשהי. היא מסייעת לסובלים מבעיות רגשיות וגם פיזיות. תנועתו של הסוס מדמה את תנועת האדם ובכך יכולה להרגיע את הילד, במידה והוא סובל מבעיה פיזיולוגית. הטיפול הזה מבוצע כחצי שעה והוא מותאם לילד ולבעיות מהן הוא סובל או מתמודד מולן. אם מדובר על רכיבה קבוצתית עם עוד ילדים, אז הטיפול יכול להימשך 45 דקות. המדריך קובע ומתאים לילד את הטיפול ואת הסוס – גבוה או פוני.  את הטיפול, ניתן להתחיל מגיל 3 ומעלה לילדים אוטיסטים וחולי CP. לילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז, מומלץ להתחיל את הטיפול החל מגיל 5 ומעלה.

רכיבה על סוסים משתייכת לספורט אתגרי והיא מבוצעת בליווי של מדריך עם ניסיון עשיר בתחום במתחמים המיועדים לכך, כמו חוות סוסים למשל. על מנת שהרכיבה תהיה בטיחותית, הילד חובש קסדה והמשטח עליו היא מתקיימת, מרופד בחול (זאת על מנת לרכך את הנפילות, במידה ויהיו כאלה). על מנת להתחיל את הטיפול, יש לקבוע מראש עם המדריך ולהגיע עם הילד למקום עצמו. כאשר זה מגיע לשיעור רכיבה קלאסי ואינטראקטיבי, כשבפועל תוך כדי הרכיבה, מבוצע טיפול בבעיות מהן הוא סובל.

שורה תחתונה

בדקו כמה שיותר המלצות על המטפל דרך הפייסבוק או פורומים ייעודים. וודאו שהוא אכן מוסמך לבצע את הטיפול ויש לו את ההכשרות המתאימות. בקשו הצעות מחיר ממספר מטפלים, השוו ביניהן והתחילו את הטיפול, כמה שיותר מוקדם על מנת לעזור לילד. בדקו גם מול קופות החולים, אם מגיע לכם סבסוד על הטיפולים הללו, שכן כל סדרת טיפולים עשויה להסתכם בכמה מאות עד אלפי שקלים.

horse-1201143_640